top of page

35 Yaş Eşiğinde Olmak Gerçekten Bir Dönüm Noktası mı? Yoksa Yokuş Aşağı Gidiş mi?Yapılan bir ankete göre 35 yaş eşiğine ulaşmış kişilerin hayatlarının belirli dönüm noktalarına ulaştığını ancak önlerinde güzel yıllar olduğunu iddia ediyor katılıyor musunuz? (Aviva anketi, 30'lu yaşların ortalarında insanların genellikle bir ev satın almak, bir eş bulmak ve ilk çocuğa sahip olmak gibi dönüm noktalarına ulaştığını gösteriyor)


Peki sizce hangi yaş? Kaygısızca yaşanabilecek 16 veya 17 yaşlar mı? Eğlenecek kadar genç aile evine sığamayacak kadar yaşlı 21 yaş mı? Yada bir bilgeyi anımsatan görkemli 60 veya 65 yaş aralığı mı?


Kaygısızca yaşayabilme döneminde (16) yaşında olan biri için 35 yaş eşiği uzun yılları ifade ederken, 35 yaş eşiğinde olan biri içinse pek te çok sayılmaz bu 35 yıl. Ne ara geçtiğini fark edemediğiniz, hangi ara ben 35 yıl yaşadım dediğiniz ve çoğu zaman hiçbir şey anlamadığınız stresli günlerin ardı ardına birbirini kovalayıp bitirdiği koça 35 yıl gerçek bir dönüm noktası mı?


Evet sevgili okur ben de 35 'im. Neden hep bir kaos halinde hayat, her şey bir karmaşa içerisinde neşeye ve mutluluğa bir o kadar uzak, insanı bir güve misali yiyip bitiren acı ve ıstırap üreten bir hayat. Oysaki yaşanacak onca güzel ve çok şey varken neden belirsizlikler, kaygı ve korkular ile tüketiliyor koça bir ömür.


35 yaş eşiği gerçekten bir dönüm noktası mı? onu bilemem ancak 35 yılda öğrendiğim ve tecrübe ettiğim en önemli şey kaçırılan ardı ardına 35 yıl yada yaşam değil! İnsanın hiç te farkında olmadığı veya olamadığı bu satırları yazarken bile defalarca alıp verdiğim ve verdiğiniz bir nefes bence.


Bu içeriğimde, 35 Yaş Eşiğinde Olmak Gerçekten Bir Dönüm Noktası mı? Yoksa Yokuş Aşağı Gidiş mi? Dikkat çekmek istediğim konu yaşadığımız hayatın sayılar ile alakası yok bence bazen 60 yaş yaşarsın ve arkana dönüp baktığında yüzlerce kaçırdığın yaşanmamışlıklar üzüntü ve keşkeleri bir kambur misali sırtında durur insanın.


Benim 35 yaş eşiğinde fark ettiğim ve naçizane sizlere de tavsiye edeceğim tek bir şey var! Basit yaşamanın yolunu öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Hayat bir nefes bir var bir yok onun için basit yaşayabilmeli ve küçük şeyler ile mutlu olabilmeli. Yoksa hem kendi yaşamımızı hem de beraber yaşadığımız eş veya çocuklarımızın yaşamını koça bir karmaşa ve kaygı yumağında boğma sanatına dönmemeli. Dönüm noktası bu bence, yoksa koça bir ömür ev, araba, daha fazla para kazanma ve yaşamak için planlanınca acı ve ıstırap üreten bir fabrikaya dönüyor yaşamlarımız.


35 yaş tavsiyesi;

Basit yaşayacaksın sevgili okur hayatın dönüm noktası bu. Basit yaşarsan yaşanacak onlarca güzel hayat ve mutlu olabileceğin anılar biriktirebilirsin.
103 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page