top of page

Ankara Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi | Dinazor ve Enerji Parkı


Sehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi( Dinazor ve Enerji Parkı) Ülkemizin Ulusal anlamda ilk Tarihi Tabiat Müzesi olarak Ankarada Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde 1968 yılında kurulmuştur.


MTA bünyesinde bulunan Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi içerisinde Turkiyenin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden derlenmiş mineral, kayaç, maden, fosil, jeoarkolojik ve maden gibi örneklerden oluşan zengin içerikli koleksiyonlar sergilenmekte.


Ankara Şehit Cuma Dağ Tabiat Müzesi özellikle yüzyıllar boyunca elde edilmiş tarihi materyalleri eğitici bir sunum ile çocuklar ve gençlerin Tabiatı koruma bilinç ve sorumluluğunu geliştirmesi noktasında çok önemli bir görev üstlenmiş durumda.


Üç kattan oluşan Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesinin bulunduğu konuma vardığımızda bina dışında park içerisine Dinazor heykelleri sizleri karşılıyor ve bu durum çocukları ve gençleri aşırı heyecanlandırıyor.


Daha sonra bizi Müzenin giriş kısmında; Küresel görüntüleme sistemi, Güneş sistemi, Bilim küresi, Kubbe şeklinde üç boyutlu görüntüleme sistemi, Eğitim ve Uygulama alanı ve konferans salonu bulunmakta. Kısacası Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi giriş kısmında ziyaretçilerini kısa bir süreliğine de olsa güneş sistemindeki gezegenler arasında yolculuğa çıkarıyor.


Görme engelli ziyaretçiler için hazırlanmış özel bölüm ile de önemli bir uygulama hayata geçirilmiş.


Müzenin birinci katında gezegenimizin yaklaşık 140 milyon yıl öncesinde yaşamış olan omurgalı ve omurgasız hayvanlara ve bitkilere ait fosiller bulunmakta. Etobur, otobur Dinazor fosilleri, Maraş Fili ve balina iskelesi birinci katta konumlandırılmış. Birinci katta ayrıca bir zamanlar Ankara Beypazarı civarında yaşayan 'Anadolu Panteri' ve daha fazla hayvanın yaşam alanları ile ilgili yerleştirmeler mevcut.


3.500 yıl öncesine ait olduğu bilinen Kahramanmaraş' ta bulunan Maraş Fili (Elephas maximus),


Yaklaşık 15 milyon öncesine ait olan hortumlu memeli "Gomphotherium angustidens" fosilin alçı kopyası gibi bir çok fosil var.


Müzenin İkinci katında, yerkabuğunun yapı taşları olan mineraller, kayaçlar bölümünde ise minerallerin jeolojik süreçleri hakkında bilgi veriliyor. Türkiye ve dünyanın önemli bölgelerinden getirilen mükemmel kristaller segilenmekte.


Üçüncü katta, Bilim tüneli bulunmakta ve bu alanda jeofizik miras alanları bulunmakta.


Enerji Müzesi

Tabiat Müzesi ile aynı yerleşkede bulunan Enerji Müzesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu alan bizleri resmen Gezegenimizin Enerji yolculuğuna şahit oluyoruz.


Ülkemizin Madencilik ve Enerji evrelerini ve çocukların gelişimi için bilimsel alan ve uygulamaların olduğu çok nadir Müze.


Evet sevgili okur, ailecek ücretsiz bir şekilde gidebileceğiniz harika bir Tabiat Müzesi.


Aynı zamanda küçük minikler ile beraber hemen hemen herkesin Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi ziyaret etmeli, gezegenimize ve yaşayan bütün canlılara karşı daha bilinçli ve sorumlu davranışlar geliştirmemize katkı sağlayabilir.


Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç hergün saat 9.00-16.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Toplu gidilecek ziyaretler için önceden randevu alınması öneriliyor.


Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Adresi

MTA Genel Müdürlüğü, Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:11 Çankaya / ANKARA


Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Resimler
Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Video65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page