top of page

Sitelerin Trafiğini, Kullanıcı Davranış Ve Performansını Ölçen En İyi Web Siteleri

Güncelleme tarihi: 23 Nis

Blog veya web sitelerinin trafiğini, kullanıcı davranış ve performansını takip edip analiz eden en iyi web sitelerini bu içeriğimde sizler için derledim.


Web'de yer alan internet sitelerinin trafiğini, kullanıcı davranış ve performansını ve diğer internet verilerini tahmin edebilen internet kullanıcıları tarafından kabul görmüş en iyi web siteleri.


Web'de yer alan milyonlarca web sitesi var, bunlardan herhangi birinin kaç ziyaretçi çektiğini bilmek ister misiniz? Web sitesi trafik ölçme denetleyicileri sizin için dünya üzerinde yer alan bir web sitenin trafiğini analiz etme imkanı sağlayan araçlardır.


Web Sitesi Trafik Analizi Nedir?

Web sitesi trafik analizi, web sitenize, bloğunuza gelen ziyaretçiler ve bu ziyaretçilerin sitenize ulaştıklarında yaptıkları eylemler hakkında veri toplamayı ve analiz etmeyi ifade eder.


Web sitesi trafik analiz araçları yardımı ile sitemizin veya bloğumuzun üretken olduğu ve iyileştirme yapmamız gereken alanları gösteren önemli istatistiklere bakar ve raporlar hazırlar.


Web sitesi trafik analiz araçları;

Trafik Hacmi: Web sitemizdeki ziyaretçiler ile ilgili demografik bilgilerle beraber sitemize gelen yeni ve geri gelen ziyaretçileri analiz eder.

Trafik Kaynakları: Ziyaretçilerin Web sitemize nasıl ulaştıklarını analiz eder.(örn. organik arama, sponsorlu reklamlar, e-posta, sosyal medya gönderileri gibi)

Hemen Çıkma Oranı: Web sitemize ulaşan kullanıcıların sitemizde fazla bir zaman geçirmeden sitemizi terk etmesini analiz eder.

Oturum Süresi: Bir ziyaretçinin sitemizde geçirdiği toplam süreyi ifade eder.

Sayfa görüntülemeleri: İnsanların sitedeki belirli sayfaları ziyaret etme sayısını ifade eder.

Dönüşüm Oranı: Web sitemizde harekete geçirici mesajla etkileşime giren (form göndermek veya bir ürün satın almak gibi) ziyaretçilerin yüzdesini analiz eder.

Benzersiz Ziyaretçiler: Bir kişinin yalnızca ilk ziyaretini sayar ve potansiyel müşterileri sadık kullanıcılardan ayırmanıza olanak tanır.


Evet Web sitemizin trafiğini ölçmek, izlemek, yönetmek için kullanabileceğimiz onlarca Site var. Web site veya blogların Trafiğini, Kullanıcı Davranış Ve Performansını Ölçen bu Web Siteleri içerisinde sizler için Web sitesi trafik analiz araçlarını en iyi ve anlaşılır şekilde kullanan ve kullanıcılara önemli web sitesi tarfiği bilgileri sunan 3 önemli web sitesinden bahsedeceğim.


1- SEMRush

Sitelerin Trafiğini, Kullanıcı Davranış Ve Performansını Ölçen En İyi Web Siteleri

SEMRush, genellikle arama ve tıklama başına maliyet gibi metrikler dahil olmak üzere anahtar kelimesi ve çevrimiçi sıralama verileri için kullanılan bir araçtır.

SEMRush aslında bir SEO araçıdır. SEMRush kullanıcılarına bağlantı analizleri, İçerik planlaması, SEO denetimi ve sıralama takibine kadar bir çok konuda siteniz hakkında sizlere çözüm sunan harika bir platformdur.


2- SimilarWeb

Web sitesi trafiği ölçen site, SimilarWeb

SimilarWeb, Web sitenizin trafiğini ölçme, analiz etme ve karşılaştırma sitesi.

Web sitelerinin gerçeğe en yakın verileri sunan analiz sitesi diyebilirim.


SimilarWeb ile web sitenizin dünya sıralaması, ülke sıralaması, kategori sıralaması, toplam ziyaret sayısı, hemen çıkma oranı, benzer ve rakip Siteler sıralaması, coğrafya ve ülke hedeflemeleri gibi bir çok alanda siteniz ile ilgili detaylı bilgiler sunan harika bir platform.


3- Ahrefs

Web sitenizin daha üst sıralarda yer alması için ihtiyaçınız olan her şey'e ahrefs diyebiliriz.


Dünya çapında popüler olan bir çok web sitedinin ve sosyal medya uygulamalarının güvendiği ve kullandığı SEO araçlarından biridir ahrefs.


Ahrefs, 10 yıldan fazla süredir tüm Web'i tarıyor ve insanların web sitelerini optimize etmelerine yardımcı olabilmek için SEO araçlarını geliştiriyor. Birçok popüler web site ve dijital pazarlamacının güvenini kazanmış kendini kanıtlamış bir platform.


Facebook, ebay, Pinterest, UBER, Shopify, Linkedin gibi popüler Web site ve uygulamalar Ahrefs ile çalışıyor.


Evet sevgili okur, web site veya blogunuz için önemli trafik metriklerini ölçmek ve sitenizin global sıralaması, ülke sıralaması, kategori sıralaması ve daha fazlasını öğrenebileceğiniz Web sitelerinden bahsettim. Sizlerde daha önce kullandığınız web site trafiği ölçen siteleri yorum kısmına bırakabilirsiniz.


91 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page